Odvoláváme, co jsem řekli, schvalujeme, co jsme nechtěli aneb od mantinelu k mantinelu, ale hokej bude….

Chronologický pohled na postoje vedení města souvisejících s osudem hokeje v Kladně.

Prosinec 2010
Prezident HC Kladno Jaromír Jágr st. jako každý rok žádá město Kladno o dotaci na činnost hokejového klubu ve výši 15 miliónů korun. Tuto dotaci musí schválit Zastupitelstvo města Kladna.

Únor 2011 – zasedání zastupitelstva
Zastupitelé za ODS a ČSSD dotaci ve výši 15 mil. neschvalují a snižují ji o 8 miliónů korun. „Město musí šetřit, v Kladně není jen hokej,“ prohlásil tehdy primátor Dan Jiránek. Zastupitelé Volby pro Kladno navrhují schválit dotaci v původní výši, která byla hokeji poskytována od roku 2001, jsou však přehlasováni. Na zastupitelstvu proběhla podivně zinscenovaná až dojemná scénka v podání dvou občanů, kteří „prý“ chtějí, aby peníze místo do hokeje město investovalo do životního prostředí. Vedení radnice tak ukázalo: „Ne jen my, ale ani občané nechtějí hokej.“

Duben 2011
Jaromír Jágr st. pronesl směrem k médiím větu, že tak jak se zachovalo město k němu, bude se i jeho syn chovat stejně k městu.

Vedení města prostřednictvím mluvčího reaguje na Jágrův výrok slovy, že se pan Jágr starší snaží mystifikovat veřejnost ohledně dotací města do kladenského hokeje. Vedení města se dokonce snižuje k tomu, že vyčítá panu Jágrovi, že z městských peněz je hrazena jeho kancelář na zimáku. Tam má však kancelář pouze účetní – sekretářka, generální manažer a marketingový pracovník. Skutečnost, že pan Jágr jako předseda občanského sdružení převedl v roce 2002 zimní stadion do majetku města za symbolickou 1 korunu, označují za úsměvnou?!

Na zasedání zastupitelstva pan Jaromír Jágr st. oznámil, že respektuje rozhodnutí zastupitelů o snížení dotace a že bude dál provozovat hokej pouze pro mládež. Jako velký problém však označil existenci hokeje na nejvyšší úrovni, protože v Kladně chybí silný sponzor. Primátor Jiránek obvinil pana Jágra resp. vedení klubu z neschopnosti sehnat sponzory a třikrát opakovaně zdůraznil, že HC Kladno věnuje velké úsilí tomu, jak „vysát“
peníze z města. Nezapomněl také dodat, že velké sporty nemůže město platit, protože by
např. muselo zvednout cenu tepla apod.

Květen 2011
Kujme pikle, pikle kujme, spekulujme, intrikujme…
Nad kladenským hokejem visí hrozba prodeje extraligové licence a do hry vstupuje Jaromír Jágr mladší. Nejenže vedení radnice „zmerčilo“ možnost zviditelnění se vedle světové hokejové osobnosti, ale hlavně otočilo své názory a chování o 180 stupňů. Po výrocích zejména primátora Jiránka a náměstka Bernáška, že město nemůže hokeji pomoci, protože nejsou peníze a hokej není zase až tak důležitý, se najednou o zachování hokeje hovoří jako o prioritě. Z primátora Jiránka se snad přes noc stal obrovský fanda kladenského hokeje a městská pokladna překvapivě z ničeho nic může vydat ještě o 20 miliónů více a založit společnost, kde bude město spoluvlastníkem. Město tak bude financovat hokej částkou 40 – 50 miliónů korun (15-20 mil.provoz městského zimního stadionu + 7 mil. dotace na mládež + 20 mil. vstup do nové společnosti). Co na tom, že na začátku roku se vedení města málem podařilo kladenský hokej i s celou jeho dlouholetou slavnou tradicí zašlapat do země a 8 miliónů byla pro radnici velká částka? Na sklonku jara se naskytla příležitost plácat se po zádech a hlásat do médií, jak krásně, to samé vedení města, které málem hokej zničilo, ho vlastně zachránilo před prodejem.
( Bohužel tento zázračný obrat nenastal v případě fotbalu a volejbalu, a tak nezbývá než litovat, že pan Jágr nemá více slavných potomků, kteří by se věnovali i těmto sportům.)

Důvod č. 1 proč zachovat hokej:
Aby přestaly existovat všechny velké sporty ve městě je už politicky neúnosné,
(zejména když byl jmenován uvolněný radní pro sport, hokej tedy musí město zachránit ).

Důvod č. 2 proč zachovat hokej:
Touha realizovat velkou investiční akci v podobě přestavby zimního stadionu na moderní halu. …že by z toho snad mohlo i něco kápnout….?

Můžeme důvěřovat lidem ve vedení města, kteří svým chováním dokazují, že se v rozpočtu nejspíš vůbec nevyznají a tudíž špatně nakládají s veřejnými penězi? Anebo se v rozpočtu vyznají až příliš dobře, ale lžou o tom, na co mají a na co nemají peníze? Je možné věřit lidem, kteří na začátku roku zarputile hlásají jeden názor a ani ne po třech měsících ho úplně otočí? Co asi tito lidé udělají příště?

Zastupitelstvo na svém příštím zasedání bude schvalovat vznik společnosti s ručením omezeným, pod kterou bude nadále fungovat hokejový klub. Město by mělo mít v této společnosti podíl 30%. Jako zastupitelé za Volbu pro Kladno vznik této společnosti s ohledem na další osud hokeje se vší pravděpodobností rádi podpoříme, přestože vzniklá situace jde z extrému do extrému, ale ve své podstatě znamená, že kladenský hokej a jeho tradice zůstanou zachovány. A to, že se pravou rukou budeme drbat za levým uchem, velkoryse přehlédneme.

Ing. Přemysl Mužík
Mgr. Milan Volf

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Novinky. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Kontrolní text

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>