Vážení čtenáři, dnes musíme začít náš článek smutnou zprávou. Nelze opominout odchod pana Vladimíra Lážnovského, který nás po těžké nemoci opustil 5. května tohoto roku. Není přitom Kladeňáka, který by neznal vodní park Čabárna. Právě pan Lážnovský byl pro mnohé nepochopitelným a zapáleným šílencem, který v devadesátých letech přišel s myšlenkou vytvořit v této lokalitě přírodní park.
Svérázný nápad realizoval zejména vlastními silami! Dokázal spolupracovat s městem i se státem. Ne vždy byla spolupráce ideální a lemovaly ji různé nesváry. I přesto byl jeho nápad a realizace hlavním podnětem k tomu, že město založilo obecně prospěšnou společnost a zastřešilo tím péči o celou lokalitu včetně Záchranné stanice AVES, vykoupilo okolní pozemky a vybudovalo zde Centrum ekologické výchovy.
Vladimíra Lážnovského se proto nebojíme označit za naprostého průkopníka myšlenky, jež je dnes s Kladnem pevně spjatá – Kladno v přírodě a příroda v Kladně. Za tuto nesmazatelnou stopu mu patří obdiv a dík. Domníváme se také, že s jeho odchodem nastala doba, kdy by město mělo oslovit rodinu pana Lážnovského, projevit zájem o koupi této lokality a následně sjednotit všechny související přírodní aktivity pod hlavičkou města. Nabídka převzetí vodního parku a jeho dalšího provozování by byla nejlepším poděkováním panu Lážnovskému a současně podanou rukou jeho rodině, která dnes náročný provoz oblíbené Čabárny financuje.
Prázdná nádoba obvykle nejvíc duní…
Od poloviny května otřásá Českou republikou a Středočeským krajem zejména kauza Davida Ratha.
Podstatu případu ani případnou presumpci neviny nechceme nijak komentovat. Bez jakékoli snahy o omluvu zmiňovaného exhejtmana si ale nelze nevšimnout prostoduché politické (ne)kultury.
Poslanec parlamentu Aleš Rádl (ODS) řekl: „Doufám, že ho (D. Ratha) ve vězení dají do nějaké pěkné cely se dvěma zkušenými homosexuálními recidivisty, aby si pan doktor užil trochu té žánrové zábavy. A místo toho, aby v cele psal nějaký nový „Mein Kampf“, dělal něco smysluplného. Dokud mu třeba Berill Mascheková nedonese pilník v mazanci.“ K tomu lze pouze dodat, že by poslanec Rádl nadále neměl kontaminovat českou politickou scénu svojí účastí. Sama o sobě chabá kultura něco podobného opravdu nepotřebuje.
Zapomnětlivost, dvojí metr a nebo nepřípustné pseudototalitní Jiránkovy manýry ?
Na otázku redaktora odpoledního vysílání Radiožurnálu, jestli v případě Davida Ratha správně zafungovala kontrolní funkce opozičních zastupitelů, Jiránek odpověděl:
„My bychom rádi kontrolovali chod kraje, ale my jsme se prostě k těm materiálům nedostávali. Jak rada, tak zastupitelstvo nám odmítalo poskytovat materiály.“
Opoziční Volba pro Kladno má naprosto stejné problémy. Primátor Jiránek jedním dechem kritizuje postup krajské rady , resp. zastupitelstva, a druhým se chová velmi obdobně jako bývalý hejtman Rath navzdory § 82 odstavec c), Zákona o obcích :
Člen zastupitelstva má při výkonu své funkce právo požadovat od zaměstnanců obce zařazených do obecního úřadu, jakož i od zaměstnanců právnických osob, které obec založila nebo zřídila, informace ve věcech, které souvisejí s výkonem jejich funkce; informace musí být poskytnuta nejpozději do 30 dnů.
Směrnice č. 35 podepsaná tajemníkem Z. Slepičkou a právě primátorem Danem Jiránkem zakazuje všem zaměstnancům magistrátu podávat jakékoli informace, dokonce i zastupitelům města!
O informace musíme žádat pouze pomocí zvláštního formuláře, a to podáním organizačnímu oddělení magistrátu. Úředníci s námi proto nesmí hovořit, pouze nás odkáží na písemný styk s organizačním oddělením, kde proběhne patřičná cenzura a zdržení našeho dotazu.
Zastupitelé přitom mají mít z podstaty věci a podle Zákona o obcích přístup ke všem informacím. Kladenský magistrát si ovšem tuto praxi upravil a vytvořil umělou bariéru, která nás má možná odradit od dotazů a kontroly. Cesta ke konkrétním informacím je cíleně složitá a komplikovanější, než jak o tom hovoří zákon. Pokud se primátor Jiránek rozčiluje v celostátním rozhlase, že nemůže na krajské úrovni kontrolovat a neměl by mu nikdo „házet klacky pod nohy“, má pravdu. Ovšem stejný metr musí uplatnit v Kladně! Není proto možné, Dane Jiránku, něco jiného říkat, a něco jiného činit!
Nedemokratický, až totalitní je i jednací řád kladenského zastupitelstva.
Dokument je z našeho pohledu za hranou demokracie. Jednací řád v této podobě platí až v tomto volebním období. Zde je několik důkazů podivných pravidel nikoli pro pobavení:
Pokud jako opoziční zastupitelé chceme dát při hlasování o dané problematice protinávrh, koalice ODS a ČSSD má hlasování ošetřeno:
1. Zastupitelstvo nejprve hlasuje o tom, zda se o našem protinávrhu bude vůbec hlasovat !!!???
2. K tomu je zapotřebí minimálně 11 hlasů (1/3 zastupitelstva).
3. Pokud se nám podaří nalézt podporu tolika hlasů, hlasuje se stejně nejprve o návrhu rady, až poté o našem protinávrhu!
V demokracii, na jakémkoliv stupni, je základním pravidlem, že se nejprve hlasuje o protinávrhu a poté o původním návrhu. Tím je umožněna diskuse nad daným problém a následné svobodné rozhodnutí zastupitelů po zvážení všech pro a proti.
Kladenský systém ovšem podobnou úvahu zcela potlačuje. Vrcholným číslem jednacího řádu je potom pravidlo, že zastupitel může k danému bodu vystoupit pouze jednou! Pokud se tedy vedení města naše argumenty nelíbí, tento nástroj neváhá uplatnit. Nechceme vás dále zatěžovat administrativními bariérami a cenzorskými směrnicemi radnice. Chceme ale tyto koaliční novoty napravit. Předložíme návrh na navrácení původního jednacího řádu platného historicky až do právě probíhajícího volebního období. Stejně se budeme zasazovat o zrušení směrnice o poskytování informací zastupitelům. O všem vás budeme informovat!
Vaše Volba pro Kladno