KDE SE „SPRÁVNĚ“ VAŘÍ, TAM SE DOBŘE „DAŘÍ“ aneb „KLADENSKÉ PELÍŠKY“

Kladeňáci od Nového roku musejí sáhnout hlouběji do kapsy. Podle dostupných informací zaplatí více za nájem, hromadnou dopravu, parkování i teplo. Je paradoxní, že v době krize město Kladno nevyužije svých společností, coby nástrojů k minimalizaci ekonomických dopadů na své občany, a to zejména v oblasti tepla.

TEPO - Tepelný podnik města Kladna, společnost, kterou stoprocentně vlastní město, a jejíž hlavní náplní je distribuce tepla do domácností, se vždy mohl chlubit velmi příznivou cenou. Umožňuje to exkluzivní smlouva, kterou uzavřel bývalý jednatel TEPA František Samek s elektrárenskou společností ECKG, dnes ALPIQ.

Paradoxně proti tomuto faktu hovoří rostoucí ceny od okamžiku, kdy se do vedení společnosti i radnice dostala ČSSD, tedy strana, jež by měla podobným trendům zabránit. Koneckonců i pravicový politik by si pod vlivem argumentů mohl uvědomit, že do komunální politiky je nutné zahrnout i prvky levicového charakteru.

V Kladně je skutečnost jiná. Právě v této společnosti pracovní místa pro zástupce politických stran, v tomto případě ČSSD. Rádi nyní odklopíme dosud přivřenou pokličku pomyslného hrnce, v němž se “uvařila“ spolupráce mezi ODS a ČSSD.

Sociální demokracie do kuchyně a k onomu hrnci vstupovala značně vyhladovělá a s obrovskou chutí rozdělit si co největší žvanec bez ohledu na následky. Cesta ke kořisti nebyla složitá, ale rýsovala se již celé minulé volební období:

1) Tehdy nepříliš oblíbený náměstek Bernášek, jakožto zástupce jednobarevné radnice za ODS v pudu sebezáchovy svého politického postu „kolaboruje“ a činí dohody s ČSSD.

Následně vzniká uměle vytvořená účelová skupina, dejme ji nyní pracovní název „Bratrstvo kočičí pracky“. Rozhodně bychom se nechtěli dotknout pana Foglara, který, pokud by viděl kladenské hrdiny „Štetináče, Bohouše a Dlouhého bidla“, zřejmě by se nestihl divit nad  kalibrem novodobých „hrdinů“. Zakladateli tohoto „bratrstva“ se stali bývalí policisté Bernášek (ODS) a M. Vrchlavský (ČSSD), kterému dohoda z minulého volebního období umožnila stanout v čele kontrolního výboru města.

Žezlo tehdy přebíral od Simona Přibyla (ODS) se stanovenou odměnou tři tisíce korun měsíčně, vznikají dle potřeby .  po jeho nástupu ovšem občanští demokraté v radě města přiznali sociálnímu demokratovi M. Vrchlavskému za stejnou práci patnáctinásobek, tedy cca více než 50 tisíc korun. Je tento plat důkazem zvýšené kontroly nebo spolupráce dle pravidel “bratrstva”?

2) Dalším krokem v minulém volebním období bylo instalování sociálního demokrata Zdeňka Syblíka na post ředitele Domova pro seniory Kladno s platem přesahujícím cca 50 tisíc korun měsíčně, byť byl druhým a posledním kandidátem ve výběrovém řízení (vítězkou byla Mgr. Libuše Homolková, jež se hbitým rozhodnutím rady města stala ředitelkou Střediska komplexní sociální péče o.p.s. Fontána). Pro zajímavost s novým ředitelem do domova důchodců přišla i nová pracovnice, shodou náhod dcera Zděnka Syblíka.

3) Snad poslední zajímavostí je fakt, že výběrové řízení na nového ředitele bylo vyhlášeno díky odvolání předchozí ředitelky Domova pro seniory p. Beránkové, které přišlo po výsledcích kontroly pod vedením M. Vrchlavského.

Pojďme do současnosti.

S počátkem stávajícího volebního období Bernášek tradičně odvedl svou roli kuchaře a použil osvědčenou recepturu, a to i přes tiché skřípění zubů některých členů ODS.

Základem receptu byl fakt, že Dan Jiránek za post primátora podpoří jakékoliv další příměsi, z nichž se „uvaří“ vedení města. A tak vznikla oficiální koalice mezi ODS a ČSSD, u které není nutná programová shoda na prvním místě, ale je třeba především „uspokojit“ všechny zúčastněné členy „plným talířem“ – buď v podobě politické funkce nebo dobře placeného místa.

Nyní se vraťme k tepelnému podniku TEPO. Aby recept fungoval, právě v této společnosti zcela uměle vznikla dvě místa pro sociální demokracii. TEPO kromě dosavadního postu jednatele – ředitele znenadání potřebuje dalšího jednatele – finančního ředitele a manažera pro rozvojové projekty.

Více než deset let přitom funkci jednatele – ředitele vykonával jeden člověk, Ing. Samek a TEPO bylo výkladní skříní radnice, jako jediná městská společnost bylo vždy finančně soběstačné.

Je pochopitelné, že finanční ohodnocení jednatele a ředitele musí být adekvátní, ovšem zřízení dalších postů, pro něž jedinou kvalifikací je stranická knížka, vidíme jako absolutně nehospodárné a zbytečné. Výsledek pro občany je jasný – zvýšení plateb, z nichž se platy, v případě jednatele-finančního ředitele cca 100 tisíc korun (Ivan Černý – ČSSD) a cca 65 tisíc korun u dalšího manažera z ČSSD, vyplácejí.

Součet těchto nákladů (včetně odvodů) představuje pro zajímavost roční provoz menší mateřské školy nebo by mohl být důležitou součástí investic například do obnovy tepelného zásobování. Nutnost zdražování tepla je tímto pohledem s velkým otazníkem.

Zdeněk Syblík je díky dohodě současným náměstkem primátora města za ČSSD, vedení domova pro seniory zůstalo sociální demokracii, novým (pověřeným) ředitelem je Radim Král (ČSSD), jehož zástupkyní se stala dcera bývalého ředitele – Andrea Syblíková.

Stranou nezůstává ani člen „bratrstva“ M. Vrchlavský, z rozpočtu města je pro něj cca 58 tisíci měsíčně financován zcela zbytečný post uvolněného radního pro kulturu. Jako takový nelení a zaměstnává ve svém aparátu stranickou kolegyni – novou vedoucí oddělení kultury R.Vrchotovou, a to bez jakékoliv předchozí praxe v kultuře. Příběh osobních postů nekončí, dcera Miloše Vrchlavského, Terezie Vrchlavská, je ředitelkou jedné z mateřských školek, opět díky dohodě „Bratrstva kočičí pracky“, které při výběrovém řízení ignorovalo její chybějící praxi.

Celá koalice vznikla stylem „Rozděl a panuj“, přičemž všichni zastupitelé ČSSD obdrželi buď placenou politickou funkci nebo jim bylo zřízeno pracovní místo v městských společnostech. Kladeňáci zřejmě marně mohou očekávat svobodný projev svých zastupitelů v hlasování např. o nesmyslných projektech typu zastavění prostoru na Náměstí Svobody, snížení počtu jízdních pruhů v Kociánově ulici, obchvatu Rozdělova vedoucího psím cvičištěm a lesním porostem bez ohledu na cyklostezky apod.

Úplný seznam postů a nových míst je poměrně obsažný, proto přikládáme pouze stručný výtah v podobě následující tabulky nákladů na platy včetně odvodů současných pozic zastupitelů města za ČSSD:

- měsíčně –            - ročně -

Zdeněk Syblík          Náměstek primátora                           Cca 80 tis. Kč           960 tis. Kč

Vojtěch Volf              Náměstek primátora                            Cca 80 tis. Kč          960 tis. Kč

Miloš Vrchlavský     Uvolněný radní pro kulturu                Cca 80 tis. Kč           960 tis. Kč

Pavel Volf        Manažer pro rozvojové projekty TEPO      Cca 87 tis. Kč        1 044 tis. Kč

Radim Král                Uvolněný radní pro kulturu                Cca 60 tis. Kč           720 tis. Kč

Tomáš Meisner   Manažer projektů společnosti SAMK     Cca 87 tis. Kč        1 044 tis. Kč

celkové roční náklady včetně povinných odvodů: 5 364 000. Kč

celkové náklady i s odvody za celé volební období: 21 456 000.Kč

O dalších “nezbytných” funkcích, jejich personálním obsazení a finančním ohodnocení vás budeme nadále informovat. Pro příklad uvádíme:

Ivan Černý (ČSSD)  finanční ředitel společnosti TEPO     Cca 100 tis. Kč       1 200 tis. Kč
(bez povinných odvodů )

vaše Volba pro Kladno


Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Novinky. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

1 komentář u KDE SE „SPRÁVNĚ“ VAŘÍ, TAM SE DOBŘE „DAŘÍ“ aneb „KLADENSKÉ PELÍŠKY“

  1. Reakce na zveřejněný článek napsal:

    Přátelé a spoluobčané,
    jsem po přečtení uvedeného článku rozhořčen, jako bych vše co se stane již tušil. V minulém volebním období jsem byl zastupitelem za ČSSD. Mimo to jsem byl předsedou Komise pro dopravu a územní plán. Odměnou bylo jen ohodnocení zastupitele, tj. cca 3 800,- Kč/měsíc. Na kandidátku, resp. čelní místo jsem se jako nečlen budoucího „bratrstva kočičí pracky“ nedostal, a již po koaličním obsazení radnice jsem věděl, že to není můj šálek kávy. Ještě před téměř rokem jsem navštívil pana Syblíka na radnici, abych mu své obavy sdělil, písemně jsem požádal primátora Jiránka o vysvětlení jak byla obsazena pozice ředitele Domova pro seniory (kvalifikace,praxe), odpověď byla standardní-výběrové řízení a tečka. A tak jsem sám, nespokojen s tím stavem v kladenské ČSSD k 31.12.2011 své členství ukončil. A tak se nyní u svého pracovního stolu jen smutně a s nostalgií dívám na blahopřání k 50-tinám od Miloše Zamana a k 60-tinám od Bohuslava Sobotky a vzpomínám na poslední sjezd ČSSD v Brně, kterého jsem měl tu čest být delegátem. Ano, je skutečně něco shnilého na této kladenské radnici, a pro mne jako celoživotního dělníka (strojvedoucího ČD) i v kladenských organizacích ČSSD.
    Anděl Karel, Vítězná 2957, Kladno 4

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Kontrolní text

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>