Vážně necháme náměstí Svobody nevratně zmrzačit?

Odkaz minulých generací je na dobových fotkách Náměstí Svobody dobře čitelný. Na jeho výstavbě se podíleli významní architekti své doby. Vždy bylo chloubou skutečného centra Kladna.
Odkaz komunistické éry je nepřehlédnutelný. Proč chce tedy vedení města toto významné místo tak nepochopitelně znehodnotit a dokonce předčít pozůstatky smutného socialistického realismu? Po dvou měsících se opět musíme vrátit k chystané zástavbě v proluce na náměstí Svobody. V minulém článku jsme vám představili vizualizaci „panelového domu“, který byl záměrem vedením města a jako takový i předložen ke schválení v zastupitelstvu. Po našem vystoupení na jednání zastupitelstva, kdy jsme poukázali na velmi špatný vzhled návrhu a jeho rozpor s územním plánem, nebyl tento „panelový dům“ odsouhlasen. Namísto toho zastupitelé přijali vágní usnesení, že se má dále vedení města soustředit na využití výše zmiňovaného pozemku (to se stalo 21. června tohoto roku).
K našemu velkému překvapení ale vedení města pokračuje v představeném záměru dále a se stejným investorem. Na podstatě věci se ovšem nic nezměnilo a architektonické zvěrstvo pokračuje. Vedení města chce za každou cenu vyhovět investorovi, který se rozhodl, že na tomto pozemku vybuduje ryze účelovou stavbu, jež bude sice v souladu s územním plánem, ovšem pouze s jediným cílem – minimálními náklady a co největším ziskem. Při osobním jednání s investorem, jehož zástupce doslova obíhal všechny zastupitelské kluby ve městě a snažil se získat podporu pro tuto stavbu, nám bylo sděleno následující:
Vedení města chce pozemek zkrátka vyměnit za jedno z pater v navržené budově! Tam chce umístit městskou knihovnu. Knihovna má ovšem své jasné sídlo v budově Kokosu na Sítné, což bylo jednou ze základních podmínek při převodu Kokosu do majetku ČVUT. Ve spodní části nového objektu na náměstí Svobody by měla být prodejna obchodního řetězce TESCO, kavárna, restaurace rychlého občerstvení a další nebytové prostory k pronájmu. V objektu měl být podle návrhu i hotel, komerční byty, garážová stání se třemi patry pod úrovní zemského povrchu.

Investor předpokládá, že na tomto komplexu získá cca 60 milionů korun. Cena bytu by se měla pohybovat až do částky 42 tisíc korun za metr čtvereční. Garážová stání by měla sloužit pouze ke komerčním účelům, buď k zakoupení k bytové jednotce či volně k prodeji za cca 500 tisíc korun.
Vizualizace budovy, kterou nám firma poskytla, zcela jasně dokazuje, že je doslova sešita horkou jehlou. Navíc neprošla žádnou architektonickou soutěží, nápadně svým vzhledem připomíná parkovací dům na ruzyňském letišti včetně věže s točitým průjezdem mezi patry.

Vizualizace hodna parkovacího domu terminálu C ruzyňského letiště.

Parking

Shrnutí:

- Nové prostory pro knihovnu nejsou zapotřebí
- Minulost prokázala, že po hotelu v Kladně není poptávka. Postupem let byly                    uzavřeny téměř všechny větší ubytovací domy a hotely
- Obyvatelům třídy ČSA a občanům zaměstnaným v centru Kladna nastane velký            problém s parkováním, pokud neinvestují horentní částku do nákupu garáže
- Obchodní dům (TESCO) na takto exponovaném místě je nevhodný zvláště pak k            bezprostřední blízkosti dvou velkých nákupních center a připravovanému                        novému centru v Bezručově ulici

Naprosto paradoxní je, že v okamžiku, kdy vedení města dále pokračuje v přípravě výše popsaného a výrazně nepovedeného záměru, vypsalo České centrum Tokio, architekt David Vávra s podporou města Kladna architektonickou soutěž pro studenty na využití pozemků v průmyslové zóně Poldi a současně právě na pozemek na náměstí Svobody. Primátor Jiránek dokonce zasednul v porotě této soutěže. Na fotografiích vám představujeme dva oceněné projekty, které považujeme za velmi zdařilou alternativu pro výstavbu. Pikantní je fakt, že se vyhlášení soutěže nezúčastnila veřejnost, nejlepší návrhy nemají šanci na další rozpracování, byť se pyšní zvláštní cenou právě primátora města. Volba pro Kladno se dostala k vítězným návrhům a překládá vám je k vlastnímu posouzení.

Vítězné studentské práce na téma možného využití Nám. Svobody

Studie I

Další Studie

Kompletní studentské práce si můžete prohlédnout zde:
http://www.cka.cc/souteze/vysledky/cena-architekta-antonina-raymonda

Dle našeho názoru jsou obě varianty velmi zdařilé, splňují potřeby města. V takto exponované lokalitě, jakou je náměstí Svobody, si dovedeme takové architektonické řešení představit a rádi ho podpoříme. Obrátili jsme se proto i na Českou komoru architektů (její oficiální stanovisko je zveřejněno na konci článku), která jednoznačně potvrdila, že obdobné pozemky lze využít a zastavět jedině v úzké spolupráci s odbornou veřejností a diskusí s obyvateli prostřednictvím architektonické soutěže a následného výběrového řízení na investora dané stavby. Odchýlení od této cesty znamená návrat k paskvilům nápadně připomínajícím jako v tomto případě parkovací dům terminálu C ruzyňského letiště.

Investor získá pozemek, zainvestuje stavbu a vytvoří si zisk do své kapsy. Chabým argumentem vedení města je, že nemusí investovat ani korunu. Může získat prostředky z prodeje pozemku, avšak v tomto případě chce vyměnitcenu pozemku za patro v budově, kam chce umístit městskou knihovnu. Při současné ekonomické situaci je velkým hazardem ztratit jakýkoli vliv nad osudem tak důležitého místa. Město není pod žádným časovým tlakem, aby urychleně přijalo rozhodnutí, které navíc předkládá pouze jediný investor. Pozemek je plně v majetku města, které samo a zcela svobodně může rozhodnout o jeho využití, hmotovém ztvárnění případné stavby s ohledem na potřeby veřejnosti, nikoliv soukromého investora. Optimálním řešením je vyhlášení plnohodnotné architektonické soutěže bez uměle vytvořeného časového presu. To dokazují i diametrálně lepší studie studentů proti stávajícímu návrhu prosazovaného vedením města.

A pikantérie na závěr!

V minulém článku jsme informovali, že na investorskou společnost bylo v minulosti vydáno exekuční rozhodnutí, které nám bylo vysvětleno, resp. bagatelizováno.  Nicméně jediný majitel firmy, Ing. Redek, byl podle dostupných oficiálních materiálů (dle Archivu bezpečnostních složek) dlouhodobý a systematický kádrový příslušník STB, v níž působil až do začátku roku 1990 (v té době měl hodnost kapitána STB), jako velmi dobře vyškolený a dlouhodobě zařazený v zahraničí rozvědce. Byť při osobním jednání působí velmi příjemně, vzdělaným a seriozním dojmem, jeho jediným cílem je osobní finanční prospěch bez ohledu na potřeby města a jeho obyvatel. Jsme ochotni v případě potřeby celý profil majitele investorské společnosti, kapitána Redka, zveřejnit.

Nehodláme osobně napadat Ing. Redka, nicméně se domníváme, že pravicová strana, jakou je ODS, by neměla osoby s podobným profilem takto výrazně podporovat. Zejména potom v projektu na tak zásadním místě, bez architektonické soutěže a také bez výběrového řízení.

———————————————————————————————————————————————

Stanovisko České komory architektů k investičnímu záměru “ Nové Kladno“


ČKA I
ČKA II

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Novinky. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

4 komentáře u Vážně necháme náměstí Svobody nevratně zmrzačit?

  1. Jiránkovo "Kladno s.r.o." napsal:

    Ano, takto správně, veřejně a hlavně transparentně se vykonává správa věcí veřejných. Bohužel současní představitelé Města se na takovýto postup nemohou a nebo nechtějí dostat a jejich počínání je více něž podezřelé, netransparentní a hlavně nemá nic společného se správou věcí veřejných.
    O této skutečnosti přesvědčil i současný primátor Ing. Dan Jiránek, který ve veřejné diskuzi na věřejno-právní televizi prohlásil, že jako správný hospodář musí vždy zvyšovat zisky.
    Tento názor by byl správný, pokud by za název „Statutární město Kladno“ vložil pověstné „s.r.o.“ a stal se jeho jednatelem!! Ale pokud tomu tak není, tak jeho tvrzení je zmatečné a odporující výkonu čelního představitele Města při správě věcí veřejných!!
    Bohužel volby jsou až za dlouho, tak nezbývá, než jen věřit, že na náměstí Svobody nevzniknou pro pokolení příští navrhované „obludnosti“ a z nás, občanů města Kladna, se nestanou jen a pouze zaměstnanci „Jiránkova s.r.o“ .:-) Věřím, že má nadsázka zůstane skutečně nadsázkou ….

  2. Mimokladeňák napsal:

    Tak jsem si přečetl, že to přeci jen začnou stavět! Aspoň budou mít bláznivej Bernášek, Otík Černý a Větrovec zase na nový dům nebo aspoň luxusní dovolenou v Thajsku nebo na nové auto. nezávidím, jen stačí poslouchat a sledovat, co se povídá a co se děje. Jsou to lumpové, jaké Kladno ve své historii nemělo. Obzvláště ten křivák Bernášek! A divím se, že jim to kladeňáci pořád baštěj! Do kriminálu patřej, korupčníci. A tahle stavba není nic jiného než získat další úplatky! Hanba jim, šmejdům!

  3. ing. Věra Zlámalová napsal:

    Vůbec se mi nechce věřit, že tak obludnou stavbu někdo navrhne natož aby ji posadil do centra města. Tak možná někam do průmyslové zony k Velkému Přítočnu. K prodeji pozemku vůbec nemělo dojít, teď si myslím nepomohou žádné petice, pokud s tímto vědomím město pozemek prodalo, nebude žádná páka zvrátit stavební záměr. Jjak už tady někdo prohlásil, volby jsou daleko a na to ti podvodníci spoléhají.

  4. nam.Svobody napsal:

    Co ti tři výše jmenováni dokázali.Ve skutku se to dá smésti ze stolu.Jde o místo které každý kladeňák bere za pohodové.A dnes se tam postaví monument,který nikomu nic neříká pak na opak . Není to pro normální lidi je to jen pro HOLD PRO NÁs NE!!!!!!!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Kontrolní text

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>